Α2 Elite League: Λύγισε στο τέλος! Ερμής Σχηματαρίου-Χαρ. Τρικούπης Μεσολογγίου 76-77

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Ερμή να αστοχεί στην τελευταία επίθεση, ο Χαρίλαος Τρικούπης πέρασε με το διπλό από το Σχηματάρι κερδίζοντας τον Ερμή με 76-77!

Ματς-θρίλερ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, τον Ερμή να καταφέρνει στο 35′ να ξεφύγει για πρώτη φορά με +6 (72-66), αλλά τους φιλοξενούμενους να απαντούν αμέσως για να κριθούν όλα στην τελευταία φάση του αγώνα.

Αμφίρροπο το ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια του, με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 34-40 ενώ στο 30′ ο Ερμής πέρασε μπροστά με απόσταση ενός σουτ (61-59).

Στην 4η περίοδο οι γηπεδούχοι φάνηκαν να δείχνουν πως μπορούν να πάρουν καθαρό προβάδισμα στο σκορ, όταν με καλάθι του Μητσιμπόνα προηγήθηκε με 72-66.

Ακολούθησε όμως ένα καταστροφικό δίλεπτο για τον Ερμή, με το Μεσολόγγι να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 0-9 και με τον Νάνο να κάνει το 72-75 στο 37′.

Ο Μπράίαντ μείωσε σε 74-75 αλλά ο Χουχούμης με 2/2 βολές στα 24” έκανε το 74-77και αφού είχε προηγηθεί επιθετικό ριμπάουντ για τους φιλοξενούμενους.

Στα 12” ο Μπράϊαντ κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές μείωσε σε 76-77.

Ο Ερμής έκανε αμέσως φάουλ και στα 11′ ο Κουρουπάκης είχε 0/2 βολές, με τον Μπράϊαντ και στη συνέχεια τον Ζαρμακούπη να είναι άστοχοι και οι φιλοξενούμενοι να παίρνουν τη νίκη με 76-77.

Διαιτητές: Μπακάλης-Αγραφιώτης Ι.-Βασιλόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 37-40, 61-59, 76-77.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου): Μπράιαντ 22 (1), Γουάιλι 15, Βόγγελης, Νάκης, Ζαρμακούπης 11, Πάππος, Φιλοξενίδης, Μητσιμπόνας 2, Μαργέλης, Βασιλόπουλος 9 (3), Τάταρης 6 (1), Κυρίτσης 11.

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ  (Μούτσιος): Χουχούμης 17 (2), Φενέρ 5 (1), Δημητρακόπουλος 3 (1), Μανιάς, Στράτος, Τόλα 6, Ερμείδης 16 (4), Μολφέτας 17 (3), Κουρουπάκης 6, Καραγεωργίου, Διαμαντόπουλος, Νάνος 7 (1).